Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnobrzegu

O nas

Warsztaty Terapii Zajęciowej są formą rehabilitacji zawodowej i społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które ukończyły naukę szkolną i nie mogą podjąć pracy. Uczestnictwo w WTZ umożliwia kontakty z rówieśnikami i innymi ludźmi, sensowną aktywność w pracowniach, uczy współdziałania, samodzielności, opanowania umiejętności codziennego życia oraz planowanej rekreacji. W warsztatach działają następujące pracownie: pracownia biologiczno florystyczna, komputerowa, taneczno muzyczna, plastyczna, kulinarna, ceramiczno - plastyczna, rękodzieła artystycznego, krawiecka, przystosowania do życia codziennego oraz dziewiarsko-hafciarska. Uczestnicy korzystają również z rehabilitacji ruchowej, z zajęć sportowych i rehabilitacyjnych, basenu.




PRAKTYKI ZAWODOWE



Nie tylko bawimy się, ale potrafimy również bardzo dobrze pracować. Od 2005 roku bierzemy czynny udział w programie aktywizacji zawodowej. Przygotowujemy się do podjęcia pracy. Najpierw szkolimy się, później odwiedzamy zakłady pracy, szukamy pracodawców i uczęszczamy na praktyki, a później kto wie może uda się znaleźć pracę. Monice już się to udało. Od 2 lat pracuje i jest z tego powodu bardzo szczęśliwa.


UDZIAŁ UCZESTNIKÓW WTZ W ŻYCIU SPOŁECZNYM

Uczestnicy WTZ biorą czynny udział w życiu miasta, kraju a nawet Europy - uczestniczą w różnych imprezach, których jesteśmy organizatorami, jak i współorganizatorami, np. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Teatru, Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, przegląd jasełek, międzynarodowe konferencje itp.

HISTORIA - Kilka słów o PSONI

Warsztaty Terapii Zajęciowej funkcjonują pod kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  (PSONI) w Tarnobrzegu.

W latach 80 dzieci, młodzież i osoby dorosłe z upośledzeniem umysłowym pozbawione były edukacji, rehabilitacji, terapii, zatrudnienia, a także miejsca w społeczeństwie. Dzieci niepełnosprawne nagminnie były zwalniane z obowiązku szkolnego, co powodowało ich izolację od rówieśników i społeczeństwa. Z konieczności pozostawały w domu pod opieką rodziców.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (obecnie PSONI) w Tarnobrzegu powstało w 1981 roku. Po trudnych zmaganiach 14 maja 1993 roku z inicjatywy Koła powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy.

POWSTANIE WTZ

Była wiosna, rok 1993. Grupa rodziców z Tarnobrzega i okolic mających dzieci z niepełnosprawnością intelektualną postanowiła, że ich dzieci mają dość siedzenia w domu. Tak dalej być nie może "Zróbmy coś''. Zdecydowali, że stworzą Warsztaty Terapii Zajęciowej, gdzie każde z nich znajdzie miejsce dla siebie, gdzie będą mogli w sprzyjającej atmosferze uczyć się nawet podstawowych czynności życia codziennego. Dobrym "duchem'' całego przedsięwzięcia była pani Zofia Trochimowicz - Warga, której zapał i energia udzielał się wszystkim. Zaczynało nas niewielu: 20 uczestników, 10 pracowników. Warunki lokalowe też nie najlepsze, ale wcale tym się nie zrażaliśmy. Robiliśmy to dla naszych dzieci. Z każdym rokiem przybywało nam coraz więcej uczestników i pracowników. Poprawiały się również warunki lokalowe. Obecnie w WTZ jest 50 uczestników w wieku od 17 do 55 lat, 22 pracowników i co najważniejsze mamy swój budynek, w którym jest dość miejsca dla nas wszystkich i dla OREW. Budynek wymaga ciągłych inwestycji, napraw, ale to jest "NASZ DOM'', pełen ciepła, zrozumienia i oferujący ciągłą pomoc. 


Podpisanie aktu notarialnego własności budynku przez Panią Prezes WTZ Zofię Trochimowicz - Wargę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz